Roditelji su prvi, i ujedno najvažniji detetovi učitelji koji svojim delovanjem umnogome utiču na njegov razvoj. Pred Vama su saveti i aktivnosti za optimalnu stimulaciju bebinog rasta i razvoja, koji/e su definisani/e od strane američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (Center’s for Disease Control and Prevention – CDC) i Američke akademije pedijatara (American Academy of Pediatrics).
Uzrast od 2 meseca
- Reagujte pozitivno na Vašu bebu. Osmehujte joj se. Pričajte joj u trenucima kada Vaša beba proizvodi zvukove. Tako učite Vašu bebu dvosmernoj komunikaciji.
- Pričajte joj, čitajte i pevajte. Na ovaj način ćete joj pomoći da razvije i razume jezik.
- Mazite i držite svoju bebu. Tako ćete joj pomoći da se oseća bezbedno i voljeno. Nemojte se plašiti da ćete razmaziti svoju bebu ako je držite i ako reagujete (odgovorate) na njene potrebe.
- Reagovanjem na bebine potrebe pomažete joj da uči i da raste. Ograničite upotrebu računara, telefona i sličnih uređaja kada ste sa Vašom bebom, kako biste bili što responzivniji prema bebinim potrebama.
- Vodite računa o sebi. Biti roditelj je težak posao. Biće Vam lakše da uživate u trenucima sa svojoj bebom ako se osećate dobro.
- Naučite da uočavate i da reagujete na bebine signale kako biste znali šta oseća i koje su joj potrebe. Tako ćete se osećati lepo, a Vaša beba će se osećati sigurno i voljeno. Na primer, da li gledanjem u Vas ili produkcijom zvukova nastoji da Vas “pozove” da se igrate sa njom, ili okreće glavu ili zeva zato što joj je potreban odmor.
- Položite bebu na stomak kada je budna i stavite igračku ispred nje, u nivou očiju. Ovo će joj pomoći da važba da podigne glavu. Ne ostavljajte svoju bebu samu. Ako Vam se čini da je beba pospana, stavite je na leđa, na neko bezbedno mesto za spavanje (čvrst dušek bez ćebadi, jastuka i igračaka).
- Naučite da prepoznajete znakove koji ukazuju na to da je beba gladna. Obratite pažnju na znakove kao što su stavljanje šake u usta, okretanje glave ka dojci/flašici, ili oblizivanje usana.
- Obratite pažnju na znakove koji ukazuju na to da je beba sita, kao što su zatvaranje usta ili okretanje glave od dojke/flašice.
- Uspostavite rutine za spavanje i hranjenje. Tako ćete pomoći bebi da nauči šta da očekuje.
- Nikada ne tresite svoju bebu jer to može biti štetno za njen mozak.
Uzrast od 4 meseca
- Omogućite bebi prilike da na bezbedan način poseže za igračkama i da istražuje svoju okolinu. Na primer, stavite je na ćebe zajedno sa bezbednim igračkama.
- Dopustite bebi da bezbedne igračke stavlja u usta kako bi ih istraživala. Na ovaj način Vaša beba uči. Na primer, dopustite bebi da gleda, sluša i da dodiruje predmete koji nisu oštri, vreli ili koji nisu dovoljno mali da se progutaju.
- Pričajte joj, čitajte i pevajte Vašoj bebi. Na taj način ćete joj pomoći da nauči da govori i da razume značenje reči.
- Ograničite vreme koje Vi i beba provodite uz telefon, tablet uređaj i slične uređaje, samo na video pozive sa voljenima. Upotreba pomenutih tehnoloških uređaja nije preporučljiva za decu mlađu od dve godine. Bebe uče kroz razgovor i igru sa njima, i kroz interakciju sa ljudima.
- Dajte Vašoj bebi da se igra sa bezbednim igračkama, koje se pri tome lako drže u ruci, kao što su zvečke ili knjige sa šarenim slikama prigodne bebinom uzrastu.
- Dopustite Vašoj bebi da se pokreće i da ima interakcije sa ljudima i predmetima tokom dana. Pokušajte da ne držite bebu suviše dugo u njihalici i kolicima.
- Uspostavite rutine za spavanje i hranjenje.
- Položite Vašu bebu na leđa i pokažite joj igračku jarkih boja. Polako pomerajte igračku sa leve na desnu stranu, i gore-dole da vidite da li prati igračku koja se pomera.
- Pevajte i pričajte Vašoj bebi dok joj pomažete da “vežba” nekoliko minuta. Nežno savijte i pomerajte njene ruke i noge gore-dole.
Uzrast od 6 meseci
- Igrajte se naizmeničnih igara sa Vašom bebom. Na primer, kada se beba smeje, nasmejte joj se i Vi. Kada proizvodi zvukove, imitirajte je. Tako pomažete bebi da uči socijalne veštine.
- Svaki dan gledajte sa bebom živopisne slike u slikovnicama i knjigama i razgovarajte o njima. Odgovorite bebi kada “čita” knjigu. Na primer, kada beba proizvodi zvukove dok gleda slike, možete da joj kažete “Da, to je pas!”
- Pokazujete bebi nove stvari i imenujte ih. Na primer, dok šetata pokazujte joj automobile, drveće i životinje.
- Pevajte Vašoj bebi i puštajte joj muziku. Na taj načun podstičete razvoj njenog mozga.
- Ograničite vreme koje Vi i dete provodite uz telefon, tablet uređaj i slične uređaje, samo na video pozive sa voljenima. Upotreba pomenutih tehnoloških uređaja nije preporučljiva za decu mlađu od dve godine. Bebe uče kroz razgovor i igru sa njima, i kroz interakciju sa ljudima.
- Kada Vaša beba gleda u nešto, pokažite joj to i pričajte joj o tome.
- Stavite bebu na stomak ili na leđa i stavite joj igračke van domašaja. Ohrabrite bebu da se prevrće kako bi dohvatila igračke.
- Naučite da čitate raspoloženje Vaše bebe. Ako je srećna, nastavite da radite započeto. Ako je uznemirena, napravite pauzu i utešite Vašu bebu.
- Naučite da prepoznate kada je Vaše dete gladno i sito. Pokazivanje na hranu, otvaranje ustiju kada vidi kašiku ili uzbuđenost kada vidi hranu su znaci da je dete gladno. Sa druge strane, guranje hrane, zatvaranje ustiju ili okretanje glave u stranu su znaci koji govore da je dete sito.
- Pomozite Vašoj bebi da nauči da se umiri. Pričajte joj nežno, nosite je, ljuljajte je ili joj pevajte, ili joj dozvolite da sisa prst ili dudu. Možete joj ponuditi i omiljenu igračku ili plišanu životinju dok je nosite ili ljuljate.
- Pridržavajte Vašu bebu dok sedi. Dopustite joj da razgleda okolo i dajte joj igračke da ih pogleda dok uči da održava ravnotežu.
Uzrast od 9 meseci
- Ponavljate glasove Vaše bebe i izgovarajte jednostavne reči koristeći bebine glasove. Na primer, ako beba izgovori “mamama”, ponovite to, a potom kažite “mama”.
- Stavite igračke na pod ili na prostirku za igru malo van bebinog domašaja, i potom ohrabrite bebu da puzi ili da se otkotrlja do njih. Radujte se kada beba dohvati igračku.
- Učite bebu da maše “pa-pa” ili da odmahuje glavom za “ne”. Na primer, da maše i kaže “pa-pa” kada odlazite. Možete je učiti i nekim jednostavnim znakovnim jezikom kako biste joj pomogli da saopštava svoje potrebe pre nego što počne da koristi reči.
- Igrajte igre kao što su pik-a-bu. Možete da prekrijete svoju glavu ćebetom, i da onda vidite da li će beba pokušati da Vam skine ćebe sa glave.
- Igrajte se sa bebom tako što ćete zajedno izbacivati kocke iz posude, a potom ih zajedno vraćati u posudu.
- Igrajte se bebom igara kao što su “moj red-tvoj red”. Na primer, možete bebi da oktrotrljate loptu, pa onda beba Vama.
- Gledajte slike zajedno sa bebom i pričajte joj o njima. Na primer, dok zajedno gledate slike u slikovnici ili knjizi, imenujte slike koje joj u isto vreme i pokazujete prstom.
- Ograničite vreme koje Vi i dete provodite uz telefon, tablet uređaj i slične uređaje, samo na video pozive sa voljenima. Upotreba pomenutih tehnoloških uređaja nije preporučljiva za decu mlađu od dve godine. Bebe uče kroz razgovor i igru sa njima, i kroz interakciju sa ljudima.
- Dopustite bebi da vežba hranjenje sa svojim prstima i pijenje iz šolje sa malom količinom vode. Prethodno se informišete o hrani koja ja bezbedna za Sedite pored bebe i zajedno uživajte u jelu. Očekujte da beba prosipa hranu i vodu.
- Kada se radi o ponašanju, uvek kažite bebi šta želite da uradi. Na primer, umesto da joj kažete “nemoj da stojiš”, kažite joj “vreme je da sedneš”.
- Pomozite Vašoj bebi da se navikne na hranu različitih ukusa i tekstura. Hrana može biti glatka, pasirana ili sitno iseckana. Bebi se možda neće dopasti svaka hrana iz prvog pokušaja. Dajte joj priliku da proba hranu iznova i iznova.
- Umesto da se iskradate kada negde odlazite, brzo i veselo pozdravite bebu tako da beba zna da odlazite, čak i ako plače. Beba će vremenom naučiti da se umiri i šta da očekuje. Stavite joj do znanja da ste se vratili tako što ćete joj reći “Tata se vratio!”
Uzrast od 12 meseci
- Učite Vašu bebu “poželjnom” ponašanju. Pokažite joj šta treba da uradi i koristite pozitivne reči ili je zagrlite i poljubite kada to uradi. Na primer, ako povuče kućnog ljubimca za rep, učite je da ga nežno pomazi i kada to uradi, zagrlite je.
- Pričajte ili pevajte Vašoj bebi o tome šta radite. Na primer, “Mama pere tvoje ruke”, ili možete pevati pesmicu o pranju ruku.
- Nadogradite ono što Vaša beba pokušava da kaže. Na primer, ako kaže “ma”, Vi kažite “mama”, ili ako beba kaže “auto”, možete joj reći “Da, to je plavi auto!”
- Ukoliko Vaša beba radi nešto što ne želite da radi, brzo i dosledno je preusmerite davanjem igračke ili je pomerite sa mesta. Sačuvajte “ne” za ponašanja koja su opasna. Kada kažete “ne”, kažite to odlučno. Ne udarajte bebu, ne vičite na nju, i nemojte joj davati dugačka objašnjenja.
- Omogućite Vašoj bebi sigurno mesto za istraživanje. Učiniti Vaš dom sigurnim za bebu. Na primer, sklonite oštre ili lomljive predmete iz domašaja dece. Zaključajte lekove, hemikalije i sredstva za čišćenje.
- Reagujte rečima kada Vaša beba prstom pokazuje na nekog/nešto. Na primer, kažite “Hoćeš macu? Evo je maca. To je tvoja maca!” Ukoliko beba pokuša da kaže “maca”, radujte se tome.
- Pokazujte bebi interesantne stvari koje imate priliku da vidite kao što su kamion, autobus ili životinje. Na ovaj način ćete pomoći bebi da obrati pažnju na ono što joj drugi pokazuju koristeći pokazni gest.
- Ograničite vreme koje Vi i dete provodite uz telefon, tablet uređaj i slične uređaje, samo na video pozive sa voljenima. Upotreba pomenutih tehnoloških uređaja nije preporučljiva za decu mlađu od dve godine. Bebe uče kroz razgovor i igru sa njima, i kroz interakciju sa drugima.
- Pomozite Vašoj bebi da se navikne na hranu različitih ukusa i tekstura. Hrana može biti glatka, pasirana ili sitno iseckana. Bebi se možda neće dopasti svaka hrana iz prvog pokušaja. Dajte joj priliku da proba hranu iznova i iznova.
- Dajte bebi male muzičke instrumente kao što su bubnjevi i činele ili kuhinjski pribor, i ohrabrite je pravi buku.
- Dajte svojoj bebi dovoljno vremena da upozna osobu koja će je čuvati. Imajte pri sebi bebine omiljene igračke, plišanu životinju ili ćebe kako biste utešili bebu.
Literatura
Centerꞌs for Disease Control and Prevention-Learn the Sign. Act Early. CDCꞌs Developmental Milestones. https://www.cdc.gov/ncbddd/actearly/milestones/index.html
Recent Comments